Apsveicam mūsu asociācijas prezidenti Maiju Radziņu!

 

2014. gada 3. februārī Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Maija Radziņa aizstāvēja promocijas darbu “Smadzeņu perfūzija akūta insulta pacientiem ar aterosklerotiskām izmaiņām brahiocefālos asinsvados” un ieguva medicīnas doktora zinātnisko grādu diagnostiskās radioloģijas specialitātē.

 

 

 

 

Akūts insults ir viens no galvenajiem mirstības, demences un invaliditātes cēloņiem pasaulē. Maijas Radziņas promocijas darbs Smadzeņu perfūzija akūta insulta pacientiem ar aterosklerotiskām izmaiņām brahiocefālos asinsvados ir veltīts vienai no aktuālākajām mūsdienu problēmām – akūta išēmiska insulta savlaicīgai attēldiagnostikai.

Išēmiju (traucētu asiņu piegādi) galvas smadzenēs visbiežāk rada emboli, kas atraujas no bojātas asinsvada sieniņas (ateroskleroze) vai no sirds kambariem (kardioembolija). Ja insultu diagnosticē savlaicīgi – rodas iespēja veikt aktīvu ārstēšanu jeb asinsvada rekanalizāciju, ja diagnozi nosaka vēlīni – smadzeņu bojājums un neiroloģisks defekts kļūst neatgriezenisks.

Darba mērķis bija raksturot galvas smadzeņu asins apgādi jeb perfūziju akūta išēmiska insulta pacientiem, izmantojot datortomogrāfiju. Datortomogrāfijas perfūzija ir principiāli jauns funkcionāls izmeklējuma veids, kurā var noteikt audu dzīvotspēju akūta insulta gadījumā.

Šī pētījuma rezultāti liecina, ka, izmantojot kombinētu datortomogrāfijas attēldiagnostiku galvas smadzenēm, galvas un kakla asinsvadiem, ir iespējams agrīni noteikt dažādus galvas smadzeņu išēmisku bojājumu veidus. Tāpat analizēta smadzeņu asins apgādes saistība ar pārmaiņām asinsvados un novērtētas vizuālās diagnostikas iespējas potenciālā iznākuma paredzēšanā un ārstēšanas taktikas izvēlē. 

Pētījums veikts Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā.