Kontrasta ultraskaņas izmeklēšana

Izmantojot ultraskaņas (US) kontrastvielas, var pārvarēt B-režīma ultraskaņas un krāsu kodētās doplerogrāfijas ierobežojumus. Ultraskaņas kontrastvielas darbojas kā asins baseina marķieri, līdz ar to ir iespējams attēlot parenhīmas mikrocirkulāciju. Atkarībā no kontrastvielas veida, kā arī no ultraskaņas režīma, ir iespējama dinamiska interesējošās zonas kontrastvielas uzkrāšanās vizualizācija. Kontrastvielas uzkrāšanas veidi tiek aprakstīti atkarībā pēc attiecīgās vaskulārās fāzes (arteriālā, portovenozā un vēlīnā fāze aknu perēkļiem), līdzīgi kā datortomogrāfijas (DT) un magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējumos ar kontrastvielu. Kontrasta US tomēr atšķiras no DT un MR kontrasta izmeklējumiem, jo ir atšķirīga kontrastvielu farmakokinētika. US kontrastvielas paliek intravaskulārajā telpā, atšķirībā no DT un MR kontrastvielām, kas ātri izdalās no asinsrites ekstracelulārajā telpā.
Galvenā kontrasta US priekšrocība ir kontrastvielas uzkrāšanās vizualizācija reālajā laikā ar ievērojami augstāku temporālo izsķirtspēju, salīdzinot ar citām metodēm, nav nepieciešamības noteikt skenēšanas sākšanas laiku, kā arī veikt bolusa izsekošanas izmeklējumus. US kontrastvielas panesamība ir ļoti laba, līdz ar to ir iespējams veikt atkārtotu kontrastvielas ievadīšanu.
Pamatā kontrastvielu ievada intravenozi, taču ir iespējams ievadīt arī intrakavitāli, piemēram, intravezikāli.
Kontrasta US izmeklējumam ir tādi paši ierobežojumi, kā bezkontrasta US. Ja bezkontrasta US izmeklējums ir ierobežotas kvalitātes, nav mērķtiecīgi veikt kontrasta US.

Vairāk par kontrasta US izmeklējumiem lasīt Eiropas Ultrasonogrāfijas biedrības izdotajās vadlīnijās:
CEUS-guidelines2008.pdf